Центр ідей

Будь в центрі цікавих ідей

Головна> Жовчний міхур

07.11.2019

Ультразвукове дослідження є найбільш безпечним і недорогим методом діагностики. Сама процедура не займає багато часу і є безболісною. Вірогідним вона виявиться тільки в тій ситуації, якщо підготовка до УЗД печінки і жовчного міхура буде проведена коректно.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Показання до діагностики

Керівництвом до проведення діагностики є Швидкопрогресуючий збільшення розмірів органу. Ідентифікують патологію або простукуванням (метод називається перкусія), або промацування через стінку очеревини (пальпація). Підозра на збільшення жовчного міхура або запалення протоків є ще одним свідченням.

Інші випадки, коли призначається дослідження:

 • раптове фарбування очних склер і шкірного покриву в будь-який з відтінків жовтого;
 • свербіж шкіри і аналогічні проблеми при відсутності алергії;
 • збільшення білірубіну і ступеня активності амілази;
 • тимчасові або перманентні хворобливі відчуття у верхній половині живота (по центру), в будь-якій області підребер’я.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Інші керівництва, щоб зробити УЗД печінки і жовчного міхура, а також діагностику підшлункової залози – це:

 • асцит – скупчення в черевній порожнині вільної рідини;
 • травми очеревини;
 • поява новоутворень або підозра на них, виявлення метастазів або абсцесу;
 • вживання алкогольних напоїв в надмірній кількості;
 • тривале використання лікарських препаратів, які шкідливі для печінки.

Показано УЗД при гострих або хронічних патологіях. Це дозволяє контролювати перебіг хвороби і результативність здійснюваного лікування.

Коли обстеження протипоказано

Проводити ультразвукове дослідження органів гепатобіліарної системи (печінка, жовчний міхур, жовчні протоки) можна далеко не завжди. Протипоказанням є присутність на животі опіків, ран, гнійничкових висипань і будь-яких ушкоджень цілісності покриву. Однак в термінових випадках УЗД призначають незважаючи на подібні пошкодження і ризик поширення інфекції.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

УЗД печінки і жовчного міхура може бути неприпустимо у жінок на третьому триместрі (з 27-го тижня і аж до передбачуваних пологів). Відповідно до ми фахівців, це пов’язано з тим, що на цьому етапі істотно збільшилася і обважніла матка тисне на всі органи очеревини. Таким чином вона закриває їх від сканера.

Рекомендується відкласти УЗД на троє або більше доби після ряду обстежень. Йдеться про фиброгастродуоденоскопии (ФГДС), рентгені шлунка з контрастом або лапароскопическом втручанні. У дитячому віці, до 3 років, необхідно дотримуватися окрему обережність.

що показує

За результатами УЗД печінки і підшлункової залози вдається ідентифікувати гостру і хронічну форму гепатиту, цироз печінки. У цьому списку знаходиться:

 • гепатоз (переродження клітин в печінці в жирову тканину);
 • патологічні зміни в жовчному міхурі, а так само в печінці (абсцес, бактеріальне ураження, ЖКХ);
 • новоутворення, що мають доброякісний походження (кісти, пухлини, вогнища з вузловою гіперплазією);
 • стан жовчовивідних шляхів;
 • злоякісні новоутворення (онкологія або метастазування).

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

За результатами УЗД вдається ідентифікувати зміни в структурі та стан печінки. Вони обумовлені патологіями серця і кардіальної недостатністю.

Як підготуватися до діагностики

Підготовка до УЗД печінки і жовчного міхура, разом з підшлунковою залозою є обов’язковим етапом перед обстеженням. Окремо розглядають особливості процесу перед ультразвуковим дослідженням печінки і жовчного міхура: що можна і що не можна робити.

До УЗД печінки

У цьому випадку підготовка спрямована на усунення підвищеного газоутворення в області кишечника. Вони перешкоджають проведенню УЗД печінки, а також можуть виявитися причиною винесення некоректного діагнозу.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Готуватися до УЗД печінки необхідно заздалегідь, а саме за п’ять діб. На представленому етапі необхідна окрема дієта. Відмовляються від будь-яких продуктів, які можуть провокувати утворення газів.

Не можна їсти білокачанну капусту, курячі яйця, фрукти, молоко і чорний хліб. Зазвичай це стосується свіжої дріжджовий випічки і газованих напоїв.

Необхідно відмовитися від алкогольних напоїв, чорної кави і міцного чаю.

Інші особливості підготовки перед УЗД печінки:

 • рекомендовано дробове харчування – потрібно вживати невеликі порції, три-чотири рази на добу;
 • кількість води і рідини не повинно бути великим – не більше півтора літрів на добу;
 • обов’язково використовують ферменти (Фестал, Панзинорм) – роблять це при порушеннях в роботі травної системи або метеоризмі;
 • приймають адсорбенти (активоване вугілля, Смекта), навіть при самій щадить дієті.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Знижує процес газоутворення і ромашковий настій.

В рамках підготовлення перед УЗД печінки рекомендується проводити очисні клізми. Роблять це ввечері, за 10 і менше годин до процедури, або безпосередньо перед УЗД. Клізми бажані при сильних запорах і вираженому здутті очеревини. В інших ситуаціях без постановки клізми можна обійтися.

Потрібно враховувати, що УЗД проводиться натщесерце, рано вранці або в першій половині дня. Щоб добре підготуватися, потрібно витримати перерву між останнім вживанням їжі та дослідженням. Він повинен становити не менше восьми годин, тому доведеться обійтися без легкого сніданку.

До УЗД жовчного міхура

Перед УЗД жовчного міхура підготовка спрямована на зниження вираженості метеоризму. Починати її рекомендується заздалегідь, за 72 години до ультразвукове дослідження.

За кілька днів до УЗД жовчного міхура з дієти виключають фрукти і овочі, які мають в своєму складі грубі волокна. Це редька, будь-які бобові, білокачанна капуста.

Ні в якому разі не вживають продукти, у складі яких присутні дріжджі, і снеки: будь то чіпси або сухарики.

Вони провокують здуття живота і спотворюють результати УЗД підшлункової залози і жовчного міхура у дітей і дорослих.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Також за 3 дні необхідно відмовитися від вживання сиру, жирних сортів м’яса і риби. Інші особливості підготовки:

 1. Використовують адсорбенти. Це повинен бути активоване вугілля, Еспумізан та аналогічні суміші. Засоби допомагають підготуватися до УЗД жовчного міхура, тому що сприяють видаленню бульбашок газу з кишечника без негативного впливу на роботу травної системи.
 2. Приймають ферменти. Найбільш ефективний Мезим, Фестал або Панкреатин. Використовують їх не більше двох таблеток з кожним прийомом їжі.
 3. Можна пити Лактулозу. Це спеціальний препарат, який допомагає боротися з запорами. Його п’ють по одній ст. л. перед сном.
 4. Використання гліцеринових свічок. Подібна процедура рекомендована в день проведення УЗД підшлункової залози і жовчного міхура.
 5. Їсти в останній раз можна не пізніше, ніж за вісім годин до діагностики. Каша з злаків перед УЗД жовчного міхура буде ідеальним вечерею. Важливо, щоб їжа повністю переварити, а в жовчному міхурі накопичився новий запас жовчі.
 6. Напередодні процедури вечерю запивають мінімальною кількістю води.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

УЗД жовчного міхура та підшлункової залози проводиться виключно на голодний шлунок. Заборона поширюється на вживання кави, чаю, води і жувальної гумки. Пов’язано це з тим, що всі зазначені напої провокують виведення жовчі з жовчного міхура. Тому він зменшиться в розмірі, що ускладнить дослідження у дітей і у дорослих.

Якщо є підозра на конкременти в жовчному міхурі, УЗД здійснюється в найкоротші терміни, без попередньої підготовки. Для тих пацієнтів, яким раніше вже проводили обстеження, обов’язково потрібно взяти з собою попередні результати. Це дуже важливо, тому що допоможе оцінити динаміку і визначити наявність або відсутність поліпшень.

інтерпретація результатів

Жовчний міхур має овальну або грушоподібної форми. Решта розміри повинні бути в межах норми в залежності від статі і віку пацієнта. Виходячи з отриманих даних про відхилення, визначається конкретна патологія.

Нижні краї печінки повинні бути гострими, судини – добре проглядатися. Якщо є відхилення від норми, буде потрібно додаткове обстеження. Це допоможе лікарю виявити динаміку, а також додати інші аналізи, щоб встановити точний діагноз і отримати повноцінну допомогу, кваліфіковане лікування.

Далі будуть представлені основні патології і ознаки захворювання:

хвороба Основні ознаки
цироз ● зміна розмірів лівої частки або всієї печінки – на пізніх етапах орган зменшується через загибель гепатоцитів;

 • ● збільшення ступеня щільності тканин;
 • ● відсутність однорідності в структурі печінки, яка починає нагадувати мозаїку внаслідок виникнення ділянок з відновленими тканинами;
 • ● ультразвукове дослідження (УЗД) органу показує порушення звичайного малюнка судин;
 • ● поява горбів по краях печінки.
Гострий і хронічний гепатит ● зміна розмірів однієї або обох часток органу;

 1. ● закруглення країв печінки;
 2. ● слабке віддзеркалення ультразвукових хвиль – печінку виглядає темної;
 3. ● неоднорідна структура органу, особливо при тривалому перебіг хвороби;
 4. ● приріст розмірів портальної і селезінкової вени.
Кісти в печінці і жовчному міхурі (в тому числі паразитарні) ● поодинокі або численні освіти, мають рівні чіткі краї і позбавлені внутрішніх структур, без вмісту рідини;

 • ● округле формування з чіткими краями і тонкою стінкою;
 • ● зміна розмірів певних ділянок в органі – до 5 см;
 • ● освіту опуклостей на контурі печінки, а також жовчного.
пухлини ● ділянку незвичайного будови зі слабо окресленими кордонами;

 1. ● підвищена або знижена щільність органу, яка відрізняється в залежності від нюансів відображення ультразвуку;
 2. ● гіпоехогенние пухлини – це новоутворення, слабо відображають ультразвук: саркома, гемангіома та інші форми Низькодиференційовані раку;
 3. ● гіперехогенние (добре відображають ультразвук) – являють собою круглі і світлі освіти в печінці – найчастіше це гепатома;
 4. ● гіпоехогенний обід, який виглядає, як темна облямівка, що охоплює злоякісну пухлину;
 5. ● на початковій стадії показує збільшення лімфатичних вузлів в печінці;
 6. ● зміщення жовчного міхура.
Жирове переродження печінки (жирова дистрофія) ● строката структура, яка вказує на появу вогнищ ущільнення в органі – зустрічається на початковій стадії;

 • ● висока ехогенності щільність (жирові клітини в печінці добре відображають ультразвук), при якій виходить дуже світле зображення;
 • ● зміна розмірів печінки;
 • ● збільшення кута нижньої частки більше 45 °
 • ● нечіткість контурів органу і закруглення країв;
 • ● неможливість виявлення ворітної вени.

При лямбліозі і інших формах глистової інвазії теж роблять УЗД. Ідентифікують темні плями
на органі – це ділянки, на яких поглинання ультразвуку підвищено через зосередження

глистів.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Узі печінки і жовчного міхура дозволяє виявити світлі плями, які є кальцінатамі. Це ділянки відкладення кальцієвих солей. З’являються вони у людини на пізній і наступної – термінальній – стадії захворювання.

Необхідно заздалегідь дізнатися про те, як підготуватися до діагностики підшлункової залози, а також до УЗД печінки і жовчного міхура: що можна пити, їсти і якою має бути дієта. Це допоможе отримати достовірні дані і вчасно почати лікування дорослого або дитини.

Як підготуватися до УЗД печінки, підшлункової залози та жовчного міхура Посилання на основну публікацію Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Як правильно підготуватися до узі печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

06.12.2018

Дослідження тіла за допомогою ультразвуку – нескладна для пацієнта, але при цьому одна з найточніших процедур. Вона виявляє «неполадки» в нутрощах на ранніх стадіях, навіть поки сам хворий про них ще не здогадується.

Печінка, жовчний, підшлункова – не виняток. Саме на підставі протоколу-опису УЗД доктор може поставити правильний діагноз і призначити адекватну терапію, спрямовану на одужання або полегшення стану пацієнта.

Щоб дослідження показало найбільш точні результати, до нього необхідно правильно підготуватися.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Показання до дослідження

Доктор направляє пацієнта на діагностику, якщо бачить збої в роботі органів і систем. Діагностика підтверджує або спростовує передбачувані діагнози.

 

Показання до ультразвукової перевірці печінки, жовчного міхура та підшлункової залози:

 • непроходящие відчуття тяжкості, сильного тиску, розпирання, різі, коліків в правому боці;
 • нудота, що переходить в блювоту, через невстановлених причин;
 • газоутворення в порожнині кишечника, підготовка до хірургічних втручань;
 • потреба оцінити стан протоків печінки, жовчних проток;
 • часто з’являється відчуття гіркоти у роті, коли явних причин (наприклад, переїдання важкої їжі або зловживання алкоголем) немає;
 • підозра на жовчнокам’яну хворобу, холецистит;
 • припущення про утворилися пухлинах;
 • підозра на гепатити всіх видів;
 • часті діареї, що відбуваються з нез’ясовних причин або проблематичне відділення калових мас;
 • постійна печія, відрижка, мимовільне зригування неуточненої етіології;
 • жовтяничний колір шкірних покривів, білків очей;
 • дивний білявий колір калу;
 • потемніння до охристого або навіть коричневого кольору сечі;
 • висип по шкірі;
 • занадто швидкий набір ваги або стрімка втрата кілограмів;
 • підвищення температури тіла без явних причин;
 • з’ясовані при пальпації збільшені розміри печінки, селезінки.

Всі перераховані вище симптоми дають лікарям підстави вважати, що у пацієнта є проблеми з внутрішніми органами. Тому доктор призначає дообстеження в вигляді ультразвукової діагностики.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залозиВАЖЛИВО! Медики кажуть: печінку у людини не болить навіть тоді, коли розвивається серйозна патологія органу. У печінки немає нервових закінчень. Больові відчуття стають явними, коли вона збільшується до великих розмірів і починає розтягувати «сумку» – пазуху, в якій знаходиться. На цій стадії патологія органу вже набагато важче піддається терапії, а шанс вилікувати захворювання повністю, зменшується. Тому при найменшому дискомфорті в правому боці (під ребрами) не потрібно чекати їх посилення – необхідно якомога швидше потрапити на прийом до лікаря, щоб вчасно виявити патологію і почати її терапію.

Як правильно підготуватися до УЗД печінки і підшлункової залози

Підготовка до УЗД печінки і жовчного міхура і підшлункової залози дорослих починається за три доби до дослідження . Пацієнт повинен дотримуватися певний раціон харчування перед ультразвуком, а також існує ряд обмежень, пов’язаних зі способом життя .

Як підготуватися до УЗД печінки і жовчного міхура:

 1. за 72 години до проведення процедури не варто включати до складу свого меню інгредієнти, що провокують утворення газів в кишечнику – гороху і квасолі; капусти (в тому числі, квашеної); хліба, булочок та іншої випічки; молока, солодощів.
 2. За три дні до проведення дослідження необхідно відмовитися від важкої їжі – жирного, смаженого на маслі, солоного, копченого, фаст-фуду.
 3. На цей же період виключити прийом спиртного, кави, газованих напоїв, міцного чаю, що не жувати жуйку, не курити.
 4. Як мінімум за два дні до УЗД необхідно обмежити споживання рідини до півтора літрів на добу (включаючи чай і супи). Лікарі радять у день проведення дослідження до процедури не пити і навіть не чистити зуби. Однак, якщо хворого мучить нестерпна спрага, можна випити не більше однієї склянки чистої води без газу не пізніше, ніж за дві години до діагностики.
 5. Що можна їсти перед УЗД печінки: все три доби до процедури пацієнт повинен приймати виключно нешкідливих і правильну їжу – овочі, крупи, нежирне м’ясо і птицю без шкірки, нежирну кисломолочну продукцію. Готувати можна на пару, запікати, варити, тушкувати на воді без додавання масла.
 6. Протягом трьох днів до ультразвукового дослідження печінки і жовчного міхура приймають шлункові ферменти – «Фестал», «Мезим Форте» та активоване вугілля.
 7. Перед проведенням діагностики прийом їжі повинен бути не пізніше семи годин вечора. Краще повечеряти гречаною кашею без додавання вершкового масла. Їсти вранці і перед самою процедурою не можна .
 8. Підготовка до дослідження ультразвуком передбачає очищення кишечника перед процедурою. Ідеальним варіантом спорожнення кишечника є природна дефекація. Можливий прийом несильного проносний засіб або постановка клізми.

ВАЖЛИВО! Перераховані правила того, як підготуватися до процедури здаються складними. Однак, від їх дотримання залежить те, наскільки достовірним буде результат дослідження.

Що потрібно взяти з собою на процедуру:

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

 1. документи: напрямок (якщо лікар виписав його), паспорт, поліс ОМС (коли дослідження здійснюється в рамках обов’язкового медичного страхування), протоколи попередніх обстежень (при наявності) або виписка з амбулаторної картки хворого.
 2. Пелюшку або простирадло, яку потрібно буде постелити на кушетку, невеликий рушник або серветки (для видалення з шкіри залишків гелю, який застосовується для проведення УЗД).
 3. Сніданок, що викликає утворення жовчі (якщо проводиться дослідження з упором на жовчний міхур): сир підвищеної жирності, сметану або пару сирих курячих яєць (знадобляться жовтки).

Як роблять УЗД печінки

Пацієнта укладають на кушетку, обробляють гелем, далі направляють датчик апарату на потрібну зону.

 Якщо в напрямку зазначено, що необхідно дослідження жовчного міхура з навантаженням, то після першої діагностики хворого відпускають на прийом жовчогінного сніданку. Через 15 хвилин процедуру повторюють. Це дозволяє оцінити по стінці жовчного міхура його здатність до скорочення.

Розшифровка дослідження: норма і патологія

Розшифровка УЗД видається на руки пацієнту відразу після обстеження.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залозиУ протоколі вказують :

 • розміри жовчного міхура;
 • розміри, контури печінки, її структура і рівень ехогенності, стан її протоки і печінкової вени;
 • величина підшлункової залози, змінена або незмінна структура.

Норма показників у дорослої людини для цих органів:

 • жовчний міхур: розміри 10 сантиметрів в довжину, 5 – в ширину; краї рівні, структура не змінена.
 • Підшлункова залоза: довжина від 14 до 22 сантиметрів, рівна незмінна структура з чіткими краями.
 • Печінка: ширина – від 23 до 27 сантиметрів, довжина – від 14 до 20 сантиметрів, рівні чіткі краю, незмінна структура, нормальна ехограма.

Які патології показує УЗД

Що показує УЗД печінки:

 • наявність пухлин в органі (злоякісних і доброякісних) і інші захворювання печінки, викликані новоутвореннями;
 • цироз печінки;
 • гепатити;
 • зміни (в тому числі некрози), що відбулися під впливом прогресуючих діагнозів;
 • ознаки наявності паразитів;
 • жировий гепатоз;
 • розширення стінок кровоносних судин – ознаки атеросклерозу.

Захворювання, які виявляються під час ультразвукового дослідження жовчного міхура та підшлункової залози:

 • холецистит ЖКХ і ознаки хронічного холециститу;
 • панкреатит;
 • перегин жовчного міхура;
 • збільшення селезінки;
 • зміна розмірів органів в результаті патологій;
 • розвиток новоутворень.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози Консультант проекту, співавтор статті: Балибердін Марія В’ячеславівна | Гастроентеролог Стаж 26 років / Лікар вищої категорії

Утворення:

 • Диплом за спеціальністю «Лікувальна справа (Лікувально-профілактична справа)», Саратовський державний медичний університет (1992)
 • Ординатура за спеціальністю «Терапія», Саратовський державний медичний університет (1994 г.)

УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози – особливості підготовки Посилання на основну публікацію Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Узі жовчного міхура і печінки

УЗД печінки і жовчного міхура є неінвазивної, безпечної, ефективної методикою. Вона дозволяє візуалізувати стан органів, що підводять до них проток і оцінити їх функціонування.

З огляду на взаємозв’язок печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, діагностування може бути комплексним.

Наша стаття розповість, як підготуватися до дослідження, що покаже процедура, розкриє розшифровку норм.

Коли показано УЗД печінки

Найчастіше дослідження ультразвуковими хвилями печінки, підшлункової залози, жовчного міхура проводиться комплексно. Однак є свідчення для спрямованого обстеження. Діагностування печінки показано:

 • при болях у правій області підребер’я;
 • желтушном забарвленні очей, слизових, шкірного покриву;
 • новоутвореннях і припущенні на них;
 • вживанні алкогольних напоїв тривалий час;
 • тривалому вживанні деяких медикаментозних препаратів;
 • відхиленні печінкових проб;
 • травмуванні області живота людини;
 • ураженні жовчного міхура, підшлункової залози;
 • ураженні печінки.

Ультразвукове діагностування печінки дозволяє виявити зміни осередкового, дифузного характеру.

УЗД печінки має різні параметри норм для дорослих і дітей. Здорова печінка дорослого пацієнта представлена ​​наступними параметрами:

 • краю повинні бути рівними, чіткими;
 • однорідністю структури;
 • норма ширини органу вимірюється правої сторони, повинна бути в межах від 23 до 27 см;
 • довжину міряють від тупого краю у напрямку до гострого. Її параметри варіюються від 14 до 20 см;
 • поперечна частка печінки від 20 до 22,5 см;
 • величина лівої частки від 6 до 8 см;
 • права частка відрізняється в розмірах від лівої і повинна перебувати в межах 12,5 см;
 • загальний проток печінки діаметром від 3 до 5 мм;
 • діаметр нижньої порожнистої вени близько 15 мм.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози Цироз печінки, що діагностується ультразвуком, підтверджується лабораторними та інструментальними методами

Частодіагностіруемие патології

Нижче представлені найбільш поширені патології печінки, і яким чином вони визначаються на УЗД.

цироз

Найчастіше представляється збільшеною лівої часток або всього органу. Пізня ступінь захворювання проявляється зменшенням розміру печінки в результаті загибелі печінкових клітин. Структура неоднорідна, має вигляд мозаїки. Судинний малюнок порушений через збільшення розміру печінкової вени. Краї органу горбиста.

гепатит

Представлений збільшеною часткою органу, закругленими краями. При даній патології слабо відображаються ультразвукові хвилі, є затемнення. Хронічна форма визначається неоднорідною структурою, строкатістю, розширеними венами.

кісти

Виявляються утвореннями, що мають чіткі краї. Вони можуть бути поодинокими, множинними. Найчастіше освіти представлені округлої формою з витонченими стінками. При цьому помітно збільшення деяких ділянок, опуклостей органів.

пухлинні процеси

Визначаються ділянками, забезпеченими нечіткими кордонами. Вони відрізняються один від одного можливістю відображення ультразвукових хвиль. Слабо відображають освіти візуалізуються темними плямами.

Найчастіше представляються саркомою, аденомою. Добре що відображають ультразвук пухлинами світлого кольору, округлої форми є гепатоми, метастази.

Також пухлинні процеси сприяють зсуву жовчного міхура, збільшення лімфатичних вузлів.

жирове переродження

Має строкату структуру, відрізняється підвищеною ехогенності, збільшеними розмірами печінки, нечіткими закругленими краями, неможливістю виявлення ворітної вени.

лямбліоз

Визначається областями з підвищеним поглинанням ультразвуку.

Діагностування жовчного міхура

Ультразвукове дослідження жовчного міхура показано, якщо спостерігається:

 • біль у правій області;
 • прояви жовтяниці;
 • наявність гострого або хронічного холециститу;
 • травмування черевної порожнини;
 • аномалії органу.

Проводиться діагностування жовчного міхура для виявлений патологій органу, визначення наявності утворень.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Допомагають лікареві оцінити стан жовчного міхура показники норм. Перш за все жовчний міхур повинен мати чіткі межі, незбільшення параметри. Розшифровка жовчного міхура представлена ​​наступними нормами:

 • довжина жовчного міхура від 7 до 10 см;
 • ширина органу варіюється від 3 до 5 см;
 • величина діаметра від 3 до 3,5 см;
 • стінки завтовшки не більше 4 мм;
 • діаметр жовчної протоки від 6 до 8 мм;
 • внутрішній діаметр пайових проток не більше 3 мм.

часті патології

Найчастіше УЗД дозволяє визначити наявність:

Як підготуватися до УЗД жовчного міхура?

 • холециститу гострій стадії. Патологія має потовщені стінки, більше 4 мм, збільшений розмір, множинні перегородки, посилений кровотік;
 • холециститу хронічної стадії. До цього захворювання притаманні зменшені розміри жовчного міхура, потовщені, деформовані стінки, які виглядають світліше, ніж належить нормами. Холецистит представлений нечіткими краями, просвіт має незначні частки;
 • дискінезії, яка представляється перегином шийки, підвищенням тонусу, ущільненими тканинами;
 • ЖКХ на апараті візуалізується світлими утвореннями незначного розміру, які відображають ультразвук. Даним утворень властиво зміщуватися при зміні розташування тіла. За областю каменю є ділянка затемнення, стінки нерівні, з ознаками явного потовщення;
 • поліпозу, представленого округлими утвореннями на стінці жовчного міхура;
 • пухлин, візуалізується поліпами, які мають розмір більше 2 см, з деформованими контурами, потовщеними стінками.

дослідження селезінки

Одночасно з діагностуванням жовчного міхура та підшлункової залози проводиться дослідження селезінки. Найчастіше ускладнення даного органу трапляються після травмування.

Під час пальпації селезінка не прощупується. Пальпація можлива лише в тому випадку, коли вона збільшена в 3 рази. В цьому випадку селезінка дорослої людини буде важити близько 400 г.

 

Здоровий орган має вагу 150 г.

За допомогою ультразвуку можна побачити незначне збільшення. Його розмір залежить від зросту людини. Нижче наведена таблиця з нормальними показниками органу.

Під час діагностування визначається також, яку структуру має селезінка, характер її ехогенності, форма. У здорового органу є форма півмісяця.

Збільшені параметри, підвищена ехогенність є показником серйозної патології.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози Розшифровкою результатів займається кваліфікований фахівець

Підготовка до діагностики печінки

Підготуватися до УЗД печінки слід дотриманням спеціальної дієти, яка виключає процес газоутворення. Це важлива умова, оскільки гази заважають проведенню діагностики і можуть вплинути на постановку діагнозу. Готуватися до ультразвукового дослідження рекомендовано починати за 3 дні до процедури.

Основними правилами підготовчих заходів є:

 • виключення вживання продуктів, що підвищують газоутворення. Рекомендується відмовитися від капусти, свіжих фруктів, овочів, цільного молока, міцного чаю, свіжої випічки, кави;
 • необхідно організувати дробове харчування;
 • слід ввести обмеження на вживання рідини. Дозволяється пити не більше 1,5 л за день;
 • для виключення метеоризму рекомендовано пити активоване вугілля, Еспумізан;
 • при порушенні травлення призначається Фестал, Мезим Форте;
 • якщо пацієнт страждає метеоризмом, то напередодні процедури ввечері можна поставити очисну мікроклізму;
 • найпереважніше проводити діагностику вранці натщесерце.

Перераховані рекомендації підходять для всіх груп пацієнтів. Якщо з яких-небудь причин хворий вживає постійно лікарські препарати, то немає необхідності проводити їх скасування.

Підготовка до УЗД печінки і жовчного міхура схожа між собою. За 3 дня до діагностування жовчного міхура також призначається дієта, що виключає підвищене газоутворення.

Рекомендується прийом адсорбентів, ферментних препаратів. Якщо пацієнт має схильність до закрепів, то напередодні діагностики можна прийняти Лактулозу або поставити свічки з гліцерином.

Ультразвукова діагностика проводиться тільки натщесерце.

Перед процедурою слід виключити куріння, не чистити зуби, не смоктати льодяники, що не жувати гумку. Так як це призводить до виходу жовчі і спотворює результат.

Якщо діагностування проводилось раніше, то на процедуру слід прийти з попереднім висновком. Оскільки це допоможе дати вірну картину того, що відбувається.

Зазвичай діагностування жовчного міхура проводять із застосуванням жовчогінного сніданку.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози Перш за все діагностування виробляють натщесерце

Далі пацієнтові пропонують з’їсти сметану, йогурт, сирі яйця. Останній варіант сніданку використовується нечасто через побоювання захворіти на сальмонельоз. Повторне діагностування роблять через 30 хвилин. Дана процедура дозволяє оцінити роботу жовчного міхура, яка його сокращаемость. Для поліпшення візуалізації пацієнтові пропонують лягти на бік або встати.

Якщо одночасно проводиться дослідження нирок, то знадобиться наповнення сечового міхура. Для цього перед УЗД необхідно випити не менше 1 л чистої води. Забороняється пити мінеральну воду, сік. Проводити діагностування можна в тому випадку, коли пацієнт буде відчувати бажання відвідати туалет. Дослідження ультразвуком не має протипоказань.

Однак не слід його проводити, якщо протягом 2 днів проводилася рентгенографія з контрастним компонентом. Оскільки контраст за даний часовий проміжок не встигає вийти з організму, призводить до спотворення результату. Діагностування печінки, жовчного міхура ультразвуком дозволяє отримати точну інформацію про стан даних органів, допоможе розпочати своєчасне лікування.

Підготовка до УЗД печінки, жовчного міхура підшлункової залози (черевної порожнини)

УЗД – це сучасний неінвазивний метод діагностики, який допомагає виявити різні патології внутрішніх органів. З його допомогою можна визначити розміри, розташування і структури органу. УЗД печінки вимагає ретельної підготовки, яка забезпечить кращу візуалізацію і достовірність отриманих результатів. Як підготуватися до УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози?

Підготовка за 3 дні до дослідження

Готуватися до обстеження необхідно заздалегідь, за 3 дні. Якщо ж у пацієнта відзначаються явні проблеми з травленням, то підготовка починається за 5 діб до УЗД.

Першим і важливим етапом підготовки є дієта . Людина повинна правильно і дрібно харчуватися. Частота прийомів їжі від 4 до 6 разів на добу малими порціями.

З раціону пацієнта виключаються продукти, що сприяють гниттю і підвищеного газоутворення в кишечнику:

 • Бобові (горох, соя, квасоля);
 • Капуста білокачанна;
 • Хліб і здоба;
 • Кондитерські вироби;
 • Цільне молоко;
 • Жирні і смажені страви;
 • Ковбасні вироби;
 • Їжа швидкого приготування.

Всі страви повинні бути відвареними, запеченими або приготованими на пару.

Також за 3 дні до обстеження необхідно відмовитися від наступних напоїв :

 • Кава;
 • Міцний чай;
 • Газовані напої;
 • Алкоголь.

Якщо людина страждає метеоризмом, то необхідно почати прийом вітрогонних препаратів, наприклад, Еспумізан, Плантекс. Ще в даному випадку рекомендується вживати адсорбенти (Активоване вугілля).

Підготовка за день до дослідження

За день до обстеження дієта кілька посилюється. Їжа ставати легшою (каші на воді, овочеві бульйони і страви).

Напередодні обстеження останній прийом їжі повинен бути не пізніше 19.00 – 20:00. Вечеря повинна бути легким. Можна з’їсти кашу вівсяну на воді, овочеве рагу, запечені овочі. Пити дозволяється чисту воду і морси. Від чаю краще відмовитися.

Напередодні проведення ультразвукової діагностики необхідно приймати такі групи препаратів (але тільки після консультації з лікарем!):

 • Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залозиАбсорбенти (Активоване вугілля, полісорб, ентеросгель та інші). Вони сприяють очищенню кишечника від токсинів і калових каменів;
 • Проносні препарати. Вони допоможуть очистити кішечнік.Часто призначаються препарати на основі лікарських трав Сенна. Слід зазначити, що проносні засоби можна використовувати людям, які не мають проблем з випорожненням кишечника.

Якщо у пацієнта хронічний запор, то необхідно провести очисну клізму ввечері . Для цього в кишечник слід ввести 1 – 1,5 літра чистої води кімнатної температури. Спорожняти кишечник слід не відразу, а через 10 – 15 хвилин. У деяких випадках може знадобитися повторне проведення клізми вранці в день обстеження.

Підготовка до УЗД печінки в день дослідження

Якщо потрібно повторне проведення очисної клізми, то її проводять відразу після пробудження.

Обстеження печінки проводиться на голодний шлунок , тобто пацієнтові необхідно відмовитися від сніданку, якщо УЗД призначено на ранкові години. У тому випадку, якщо дослідження проводиться після обіду, то дозволяється прийом їжі за 6 годин до УЗД. Поснідати можна легкою їжею, наприклад, овочевим супом, бульйоном або кашею на воді в невеликій кількості.

Чи можна пити перед обстеженням? Перед УЗД печінки можна випити трохи чистої води без газу, не більше 200 – 250 мілілітрів. Однак прийом рідини не повинен бути безпосередньо перед дослідженням, попити можна за 1 – 2 години.

У дітей підготовка в день обстеження печінки залежить від віку:

 • Грудних дітей слід погодувати останній раз за 3 – 4 години до УЗД, так як більш тривалого голоду вони не витерплять. За годину до процедури малюку можна дати попити воду;
 • Дитині у віці від 1 року до 3 років не можна їсти протягом 4 годин, і пити протягом 60 хвилин перед обстеженням;
 • Дитині старше 3 років не можна їсти від 6 до 8 годин, приймати рідину протягом години перед УЗД.

У дітей старше 10 років підготовка така ж, як у дорослих, тобто обстеження проводиться після голоду протягом 10 – 12 годин.

Що потрібно взяти з собою на процедуру?

Перед походом на УЗД печінки слід перевірити список необхідних речей:

 • Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залозиНаправлення на ультразвукове обстеження, в якому вказується ПІБ, вік пацієнта і передбачуваний діагноз;
 • Медична карта з результатами всіх додаткових обстежень (лабораторної та функціональної діагностики);
 • Результати раніше проведених ультразвукових обстежень печінки, якщо такі є;
 • Рушник або простирадло, яку можна постелити на кушетку;
 • Одноразові серветки або хусточки, для видалення гелю з шкіри.

Щоб процедура пройшла комфортно слід надіти зручний одяг, яку можна легко зняти і забезпечити доступ до області обстеження. Також можна взяти з собою перекус, щоб поїсти після процедури, особливо це важливо для дітей.

Особливості підготовки при УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Найчастіше проводиться комплексне УЗД, тобто дивляться всі органи травлення (печінка, жовчний міхур і підшлункову залозу). У цьому випадку підготовка дещо змінюється.

Особливості підготовки при УЗД органів травлення :

 • Дотримання дієти протягом 3 – 5 днів;
 • Обстеження проводиться на голодний шлунок;
 • Забороняється курити перед обстеженням, так як нікотин призводить до звуження не тільки кровоносних судин, а й жовчних проток;
 • При обстеженні жовчного міхура, може знадобитися принести з собою жовчогінний сніданок (сметана, натуральний йогурт, жовтки курячих яєць);
 • При болю в животі призначають спазмолітики (Но-шпа, Папаверин). Вони знімають спазм;
 • При проведенні УЗД підшлункової залози призначаються ферментативні препарати: Креон, Панкреатин, Мезим і інші. Вони покращують травлення;
 • Очищення кишечника одноразове за допомогою очисної клізми або проносних засобів;
 • Вітрогінні препарати для зниження газоутворення в кишечнику.

Узі печінки і підшлункової залози – як підготуватися?

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залозиУ сучасній медицині УЗД діагностика внутрішніх органів є одним з найбільш інформативних способів визначення органічної та функціональної патології. Сучасне обладнання ультразвукової діагностики дозволяє успішно проводити оцінку функціонального і структурного стану всіх органів травної системи.

За допомогою даного методу є можливість своєчасного виявлення доброякісних і злоякісних новоутворень, абсцесів і кіст даних органів.

Достовірність отриманих даних залежить не тільки від кваліфікації лікаря і технічних характеристик ультразвукового апарату, а й від якості попередньої підготовки до дослідження. Нижче будуть представлені основні правила попередньої підготовки до ультразвукового дослідження печінки і підшлункової залози, які зроблять результати даної процедури максимально точними.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Підготовка до УЗД печінки

У процесі підготовки до ультразвукового дослідження печінки ключову роль відіграють два основних моменти: дієта і рівень газоутворення в просвіті товстого кишечника.

Підвищений вміст вуглекислого газу в кишечнику може призвести до спотворення результатів дослідження.

Призначувана напередодні дієта сприяє зменшенню процесів бродіння і утворення газу, а також стимулює очищення просвіту кишечника.

дієта

Основні підготовчі заходи до УЗД дослідження печінки мають на увазі під собою дотримання наступних правил прийому їжі:

 1. Прийом їжі повинен здійснюватися малими порціями, кілька разів на день (4-5). Вечірнє вживання їжі повинно здійснюватися не менше ніж за 3 години до сну.
 2. Споживання води повинно бути помірним, і не перевищувати 2 л на добу.
 3. Ультразвукова діагностика повинна проводитися натще, а останнім вживання їжі перед діагностикою має бути не менше ніж за 8-9 годин.

З щоденного раціону слід виключити наступний список продуктів:

 • продукти, що містять підвищену кількість рослинної клітковини і дріжджів (білокачанна капуста, горох, квасоля, соя, борошняні вироби, випічка);
 • кондитерська продукція;
 • солодкі і газовані напої;
 • цільне молоко;
 • жирні різновиди м’яса і риби;
 • житній хліб;
 • кофеинсодержащие напої;
 • рослинна їжа в сирому вигляді.

До списку дозволених продуктів харчування відносяться:

 • крупи у вигляді каш (ячна, лляна);
 • рибні та м’ясні сорти зі зниженим вмістом жиру (у відвареному вигляді);
 • вживання курячих яєць допустимо в кількості 1 шт. в день (відварене всмятку);
 • тверді сири з низьким відсотком жирності.

Якщо запропонована дієта не сприяла зниженню продукції газу в кишечнику, то з’являється необхідність прийому спеціальних лікарських препаратів. До таких препаратів можна віднести активоване вугілля, “Мезим” і “Фестал”, а також “Еспумізан”.

 

Людям, з надмірною масою тіла необхідно провести глибоку очисну клізму напередодні процедури УЗД печінки. Також ультразвукова діагностика не повинна проводитися безпосередньо після ендоскопічних досліджень шлунково-кишкового тракту і рентгенологічної діагностики із застосуванням контрастних речовин.

Напередодні дня проведення процедури слід повністю відмовитися від тютюнопаління, вживання жувальних гумок і карамельних цукерок.

Оптимальним часом для проведення дослідження є перша половина дня. Про прийом будь-яких лікарських засобів, слід заздалегідь повідомити лікаря і лікаря-діагноста.

Категорично заборонено перед дослідженням здійснювати прийом спазмолітичних препаратів.

Особливості підготовки дітей

Для більшості батьків особливо гостро стоїть питання про те, як підготуватися дітям до дослідження печінки. У дитячій практиці рекомендовано дотримуватися наступних порад:

 1. У дітей з народження і до 1 року слід пропустити один прийом їжі, а це відповідає 3 години до дослідження. Останнє вживання води повинно бути за 1 годину до процедури.
 2. Дітям з 1 року до 3 років слід давати їжу не пізніше ніж за 4-5 годин до діагностики. Останній прийом рідини – за 1-1,5 години.
 3. Останній прийом їжі перед дослідженням у дітей старше 3 років повинен бути за 6-8 годин, а рідини – за 1,5 години.

З собою слід мати чисту одноразову пелюшку, сухі серветки, а також дані попередніх досліджень.

Підготовка до УЗД підшлункової залози

За допомогою даного виду дослідження можна розпізнати такі захворювання, як панкреатит, панкреонекроз, а також ступінь тяжкості перебігу даних станів. УЗД дослідження дозволяє з високою точністю визначити розміри, структуру, діаметр виводять проток, і ступінь ехогенності підшлункової залози.

Ультразвукова діагностика даного органу є досить трудомісткою процедурою. Це обумовлено особливостями анатомічного розташування. Підшлункова залоза розташована в верхньому квадранті живота позаду шлунка. Для здійснення її огляду під засобом ультразвукових хвиль, необхідно дотримуватися деяких правил попередньої підготовки.

До таких правил можна віднести:

 1. Процедура УЗД дослідження не повинна проводитися після попередньо виконаного рентгенологічного та ендоскопічного дослідження органів черевної порожнини.
 2. За 3-4 дні до передбачуваного дослідження слід повністю виключити продукти харчування, що сприяють підвищеному бродінню і газоутворення в кишечнику. Список даних продуктів збігається з продуктами, забороненими перед проведенням УЗД печінки.
 3. За 10-11 до процедури слід повністю виключити вживання їжі.
 4. При наявності схильності до метеоризму слід напередодні дослідження здійснити прийом активованого вугілля (4-5 таблеток), препарату “Еспумізан” або “Смекта”.
 5. За 1 день до дослідження слід повністю відмовитися від тютюнопаління.
 6. За 3-4 дні до процедури необхідно повністю утриматися від вживання алкогольних напоїв, які викликають спазм проток підшлункової залози і роздратування її тканини.
 7. Необхідно повністю виключити попередній прийом будь-якої групи медикаментів. Про всі раніше вживаних лікарських препаратах слід повідомити лікаря і лікаря-діагноста. Категорично заборонено попереднє вживання спазмолітичних лікарських засобів.

Людям з надмірною вагою, як і перед УЗД дослідженням печінки, слід провести напередодні очищення кишечника під засобом клізми обсягом 1,5 л. Процедура очищення повинна проводитися двічі: напередодні ввечері, і вранці в день дослідження.

Попередня підготовка до УЗД дослідження підшлункової залози в педіатричній практиці, повністю відповідає підготовці до дослідження печінки.

Тривалість цієї процедури не перевищує 20 хвилин. Сучасна апаратура дозволяє фіксувати зображення підшлункової залози у вигляді знімків, які відображають зміни в її розмір і структуру. Це особливо важливо в процесі планування операції.

Більш детальну інформацію щодо підготовчих заходів можна отримати на прийомі у лікаря або лікаря ультразвукової діагностики.

( 1

Підготовка до УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози

Нерідко для виявлення хвороб органів, розташованих в черевній порожнині, призначають дослідження ультразвуком. Правильна підготовка до УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залози допоможе отримати максимум інформації про стан і структуру тканин, швидко виявити захворювання. Якщо не дотримуватися рекомендацій лікаря перед обстеженням, результати спотворяться, і доведеться проходити УЗД заново в інший день. Однак правила, яких необхідно дотримуватися, досить легкі для пацієнта будь-якого віку.

Показання до дослідження

Зробити УЗД печінкових тканин або жовчного міхура необхідно, коли присутні:

 • болі в животі;
 • підозра на пухлину доброякісного або злоякісного характеру;
 • систематичні нудота і блювотні позиви;
 • частий синдром відрижки;
 • проблеми з випорожненням кишечника;
 • механічна жовтяниця;
 • спленомегалія, гепатомегалія (збільшення селезінки і печінки);
 • ожиріння або, навпаки, швидка втрата маси тіла;
 • шкірний висип;
 • посилений метеоризм;
 • незрозуміле підвищення температури.

Обстеження проводиться, коли клінічні аналізи калу і крові підтверджують наявність проблем.

Як правильно підготуватися до УЗД печінки і підшлункової залози

Підготовка до УЗД печінки і підшлункової залози складається з таких етапів:

 • Призначається дієта перед УЗД підшлункової, жовчного і печінки.
 • Увечері з’їдають легку вечерю. Заборонені продукти, що підвищують утворення газів.
 • Вранці не можна снідати, УЗД проходять в голодному стані.
 • Якщо процедура потрібна немовляті, його годують за 3-4 години.
 • Може призначатися постановка очисної клізми.

При екстреної госпіталізації правила попередньої підготовки дотримуватися не потрібно.

Що можна їсти перед УЗД

За три доби виключають продукти, що викликають газоутворення:

 • хліб та інші борошняні вироби;
 • солодку випічку, цукерки;
 • свіжі фрукти та овочі;
 • молоко і його похідні;
 • квашену капусту;
 • спиртні і газовані напої;
 • бобові.

Щоб знизити метеоризм, застосовують спеціальну дієту:

 1. Вживають нежирні сорти риби і м’яса.
 2. Всі компоненти готують на пару або тушкують у невеликому об’ємі води. Обсмажування заборонено!
 3. Показані зернові каші на воді, супи з овочів.
 4. Можна їсти запечені яблука.
 5. Харчуються дрібно 5-6 разів на день маленькими порціями.

Якщо обстеження виконують вагітній жінці або дитині молодшого віку, доведеться встати раніше і легко поснідати за 4 години до призначеної процедури. Але лікарі зазвичай враховують специфіку поведінки таких груп і ставлять УЗД на ранній ранок, тому утриматися від прийому їжі не так складно.

З проблемою обстеження натщесерце частіше стикаються пацієнти з діагностованим цукровим діабетом. Вимушений голод провокує порушення концентрації глюкози в крові. Тому медики рекомендують цій групі сніданок, який повинен бути з’їдений перед процедурою:

 • чай з невеликою кількістю цукру;
 • пара сухариків.

Краще проходити УЗД з очищеним кишечником. Напередодні виконують клізму, пропивають препарати, які посилюють скоротливу діяльність кишечника, – Фестал, Мезим.

Якщо присутня сильна газоутворення, рекомендують до діагностики протягом 3 діб приймати сорбент – Полифепан, полісорб.

Чи можна пити воду

Показано вживати більше води. У період підготовки до УЗД бажано в попередні обстеження дні за 24 години випивати не менше 1,5 літра. Але вода потрібна чиста – соки, газовані напої не промиють ШКТ, а змажуть картину діагностики.

Якщо показано УЗД печінки, навпаки, вранці варто утриматися від пиття.

Особливості підготовки до УЗД жовчного міхура з визначенням функції

Підготовка до процедури УЗД жовчного з визначенням функціональності дозволяє оцінити динаміку. Обстеження спочатку виконують натщесерце, а потім проводять повторно після так званого жовчогінного сніданку. Але самостійно їсти перед УЗД міхура заборонено.

Як проходить процедура

Як роблять УЗД печінки, підшлункової та жовчного міхура:

 1. Якщо немає екстрених показань, то діагностику виконують вранці.
 2. Використовують спеціальну апаратуру, ехотомоскоп.
 3. Людина лягає спиною на кушетку.
 4. Лікар змащує поверхню шкіри пацієнта гелем, який посилює проникнення ультразвуку. Водить датчиком, періодично злегка натискаючи на черевну стінку.

Іноді потрібно затримка дихання на кілька секунд або зміна пози. Пацієнт не відчуває неприємних відчуттів. Невеликий дискомфорт заподіює легкий холод в початковому етапі УЗД.

без навантаження

Таке УЗД передбачає одноразове дослідження на голодний шлунок. Допомагає оцінити структуру органу в спокійному стані. У більшості випадків проводиться обстеження без навантаження.

З навантаженням

При УЗД з навантаженням пацієнтові необхідно поснідати після першого етапу натщесерце, щоб відстежити динаміку скорочень стінок жовчного. Тому з собою потрібно захопити продукти, що підвищують відділення жовчі. До них відносять:

 • сирі яєчні жовтки;
 • жирні вершки;
 • хліб з маслом;
 • шоколад.

Повторну діагностику виконують через 15 хвилин після сніданку. Щоб не допустити коліки при жовчнокам’яній хворобі, сніданок повинен складатися з мінімального обсягу продуктів. Але напад при УЗД провокується вкрай рідко.

Розшифровка дослідження: норма і патологія

Розшифровка УЗД печінки або жовчного міхура видається пацієнту на руки безпосередньо після обстеження. Але якщо напередодні виконувалася діагностика ірігоскопії, ФГДС або колоноскопією, потрібно попередити УЗД-діагноста. В цьому випадку присутні ризики спотворення результатів.

печінка

У нормі у здорової печінки простежуються чіткі краї і однорідна структура.

Розміри печінки по УЗД в нормі:

 • передньозадній правої частки – до 12,5 см;
 • передньозадній лівої – до 7 см;
 • діаметр портальної вени печінки до 1,3 см;
 • діаметр жовчної протоки 0,6-0,8 см.

Не повинно бути присутнім конкрементів. У тканинах печінки не повинно міститися об’ємних утворень або гельмінтів.

Дієта перед УЗД печінки, жовчного міхура та підшлункової залозиУ дітей старше 10 років підготовка така ж, як у дорослих, тобто обстеження проводиться після голоду протягом 10 – 12 годин.

Які порушення в стані печінки показує УЗД:

 1. Зміни в її розмірі в більшу сторону свідчать про запалення, гепатиті.
 2. Ознаки цирозу печінки – зменшення розмірів в результаті заміни паренхіми фіброзної тканиною і підвищена зернистість.
 3. Збільшення діаметра загальної жовчної протоки – можливі проблеми з виходом жовчі. Найчастіше діагностуються жовчнокам’яна хвороба, гельмінти, онкологія, хронічний запальний процес.
 4. На поганий стан судин печінки вказує збільшений розмір протоки портальної вени. Найчастіше венозний відтік погіршується через цирозу.
 5. Ущільнення, пухлини печінки – ознаки онкологічного процесу, інфекційного абсцесу, наявності паразитів.

Для підтвердження патології печінки необхідно пройти ряд лабораторних досліджень.

Підшлункова залоза

Для вивчення структури підшлункова залоза обстежується за допомогою сонографії. При цьому отримують цифрове зображення черевної порожнини «в розрізі».

В нормі:

 • заліза має рівну структуру, чіткі краї;
 • довжина органу в межах 14-22 см;
 • товщина головки до 3 см, а довжина 2,5-3,5 см.

Незначні відхилення не є проблемою, частіше говорять про індивідуальні особливості будови органа. При виражених змінах з’ясовують, чи не з’явився панкреатит, враховують ймовірність розвитку пухлини і кісти.

Жовчний міхур

В нормі:

 • довжина органу не перевищує 4-13 см;
 • ширина 3-4 см;
 • товщина стінки до 0,4 см;
 • локалізація точно під печінкою;
 • форма грушоподібна або овальна, краї рівні;
 • діаметр міхура 0,4-0,6 см, протоки 0,3-0,5 см.

Про що свідчать відхилення показників жовчного:

 • звужений проток – механічна жовтяниця;
 • збільшення розмірів і діаметра жовчної протоки – присутність конкрементів, закупорити прохід;
 • потовщення стінки, деформація – запальний процес (холецистит);
 • розмитий контур – скупчення ексудату, здатне спровокувати перитоніт, або гострий холецистит;
 • потовщення стінки жовчного – калькульознийхолецистит;
 • посилений сигнал при зміні положення пацієнта – безліч конкрементів.

При обстеженні з навантаженням визначають динаміку скорочень. Обсяг міхура не перевищує 21-25 мл. Жовч після жовчогінного сніданку виходить в кишечник. В результаті обсяг через 15-20 хвилин скорочується до 13-15 мл. Значить, моторика нормальна. При уповільненому спорожнення діагностується гипокинетическая дисфункція жовчного, при прискореному – гіперкінетична.

Самостійно ставити собі діагноз за результатами ультразвукового дослідження не потрібно. Лікар на підставі лабораторних аналізів і цього обстеження виявить захворювання і призначить лікування.

Leave comment