Центр ідей

Будь в центрі цікавих ідей
Види гайкових ключів і загальні правила користування

Гайковий ключ вважається запорукою якісного проведення ремонтних та будівельних робіт. Це один з основних інструментів автослюсаря, сантехніка, фахівця з виготовлення меблів, майстра з ремонту байків та велосипедів, і без нього складно уявити собі дрібні ремонтні роботи вдома. Окремі його види потрібні не лише у звичних нам сферах, а й на Міжнародній космічній станції, у вибухонебезпечних місцях, і навіть при налаштуванні музичних інструментів. Багато залежить від обраного виду ключа та від уміння ним користуватись.

Загальні правила користування гайковими ключами

Вони мають спільне призначення. Це закручування/відкручування та затягування/ослаблення різьбових з’єднань. Під час користування доводиться докладати фізичні зусилля й одночасно дотримуватись обережності.

Рекомендується робити тягнучі рухи й уникати штовхання. Такий підхід може допомогти уникнути травм. Уникнути неприємностей можна, дотримуючись кількох рекомендацій.

  1. Слід вибирати ключ відповідно до розміру гайки/голівки болта, яку доведеться затягнути/послабити. Перш ніж докладати зусилля, переконайтеся, що губки ключа щільно сіли на деталь.
  2. Не варто для збільшення крутного моменту використовувати своєрідні подовжувачі у вигляді труб. Ігнорування цієї рекомендації може призвести до зриву різьблення або деформування.
  3. Застосовувати лише справні інструменти. Пошкоджені вироби не дозволять забезпечити належного рівня якості та безпеки роботи.

Дотримання таких рекомендацій дасть вам змогу швидко та якісно виконати роботу. При цьому зменшиться вірогідність отримання травми.

Введення в типи гайкових ключів

Гайкові інструменти розподіляються на ріжкові, накидні та комбіновані. Вони мають кілька основних типів. Це:

  • монолітні;
  • розвідні;
  • складні;
  • ті, що мають специфічний профіль;
  • наділені додатковими можливостями.

Майже всі вони мають кілька різновидностей. Особливо цим вирізняються монолітні та розвідні. Додаткові можливості представлені в динамометричному ключі. В нього вбудований пристрій для контролю готовності затягування різьбових з’єднань. Це допомагає запобігти пошкодженню деталей через докладання надмірних зусиль.

Різновиди гайкових ключів та їхні особливості

Різні види робіт потребують застосування відповідних інструментів. Іноді виникає необхідність мати в себе універсальний комплект. Фахівці радять придбати якісний набір ключів гайкових для виконання майже кожного виду робіт. В компанії BAZA TORG_OPTOM можна придбати такий, що підійде для побутового та/або професійного використання.

Якісний набір ключів гайкових
Джерело: https://torg-optom.com.ua

Це може бути комплект ріжково-накидних ключів з розмірами 6-22 мм. Кількість в ньому теж пропонується різна, від 8 до 16 штук. Товар упакований у зручні чохли з пластику чи текстилю. Є можливість придбати необхідні інструменти без упакування.

Ріжкові та накидні ключі

Процес розбирання/складання різних вузлів та деталей неможливий без ріжкових інструментів. Вони працюють у машинобудуванні, автомобільній промисловості, сільському господарстві. Ідеться про ключі з отвором між робочими поверхнями, що своєю формою схожі на ріжки.

Поздовжні осі голівки і ручки розташовані під кутом 15°. Якщо інструмент односторонній, то він має одну голівку та ручку, а у двосторонньому дві голівки з двох кінців ручки.

Ріжкові та накидні ключі
Джерело: https://torg-optom.com.ua

Для закручування/розкручування гайок, болтів та гвинтів застосовується накидний інструмент. Він буває пласким, з відігнутою на 15° голівкою, з вигином. Ці інструменти найбільше потрібні під час будівельних, електротехнічних робіт, при ремонті та обслуговуванні автомобілів, байків, велосипедів, швейних машин. Голівка такого ключа контактує з усією гайкою і це є зручною особливістю інструмента. Профіль виробу має 12 граней і це потребує меншого кута повороту.

Комбіновані та торцеві ключі

Якщо ви бачите ріжковий або накидний ключ, де «два в одному», то це комбінований інструмент. На одному його кінці розташований ріжковий варіант, на другому − накидний, і обидва мають один розмір.

Більш ефективним вважається торцевий ключ. З його допомогою можна закрутити/відкрутити кілька гайок одночасно. Інструмент має вигляд стрижня з виконаним заглибленням на торці. На корпусі є храповий механізм або тріскачка з виступом для кріплення насадок, які можуть мати різний діаметр. Обертати інструмент можна, не знімаючи з голівок.

Спеціалізовані ключі та їхнє застосування

Вони допомагають визначити форму й розмір гайки чи голівки болта. Підходять для роботи з кріпленнями, у яких на зовнішній стороні немає граней, а є тільки пази. У такого інструмента на передній частині є виступ, за допомогою якого відбувається зачеплення за паз гайки. Робоча частина (де розташований виступ) з’єднана шарніром з руків’ям. Таке пристосування дозволяє регулювати радіус охоплення, працювати з кріпленнями різних діаметрів.

Особливістю є те, що інструмент має регульовані губки із зубчатою поверхнею. Ним працюють з трубами та круглими поверхнями. Найчастіше спеціалізовані інструменти застосовуються для робіт у складно доступних місцях.

Висновок: вибираємо ідеальний гайковий ключ

При виборі слід керуватися відповідністю інструмента основним характеристикам якісної продукції.

Вибираємо ідеальний гайковий ключ
Джерело: https://torg-optom.com.ua

Інструмент повинен бути виготовлений з хромо-ванадієвого або хромомолібденового сплаву. Якщо великі навантаження не передбачаються, можна розглянути варіант із загартованої сталі. Варто враховувати тип кріплення, з яким доведеться працювати. Від цього залежить, на які види ключів та якого розміру слід звернути першочергову увагу. Розміри позначаються на поверхні робочої частини ріжкового, накидного й торцевого типу інструментів. Це можуть бути 8х10 мм, 13х17 мм чи інші позначки. Якщо інструменти призначені для обслуговування автомобіля, то слід враховувати вид і марку транспортного засобу. Для легкових авто підходять ходові розміри від 6 мм до 24 мм.

FAQ

Які бувають види ключів?

Основними вважаються ріжкові, накидні, торцеві, спеціальні.

Які можуть бути ключі?

Це ключі для домашнього використання та застосування у різних сферах (будівництві, ремонті, машинобудівній промисловості). В першому випадку найбільший попит мають торцеві, як найефективніші.

Які бувають розміри ключів?

Багато залежить від типу інструмента. Торцеві ключі можуть мати розміри від 36 до 95 мм, накидні − 6-55 мм. Популярні універсальні набори з комбінованих ключів, розміри яких від 5 до 32 мм.

Які бувають ключі для гайок?

Ключі поділяються на кілька видів, а основними вважаються ріжкові або відкриті ключі із двома кінцями у вигляді ріжка, накидні (торцеві), комбіновані.

Leave comment