Центр ідей

Будь в центрі цікавих ідей
Корисні поради для тих, хто хоче змінити професію

50 років тому отримати спеціальність і все життя працювати на одній роботі було цілком вдалим рішенням. Нині низка глобальних та локальних чинників змушують мільйони людей змінювати свій кар’єрний шлях.

В Україні причиною цьому є війна і міграції, а глобально — постпандемія та розвиток штучного інтелекту, який допомагає автоматизувати безліч процесів і поставити хрест на десятках професій у майбутньому.

Втім, не варто хвилюватися: змінювати професію — це нормально. Третина людей вже зараз не працює за спеціальністю, отриманій у виші. А враховуючи нові тенденції майже 70% людей протягом своєї кар’єри стикаються зі зміною роду діяльності принаймні 1-3 рази.

У цьому тексті будемо розбиратися, на які професії та сфери краще зробити ставку, якщо сьогодні ви думаєте про зміну кар’єри.

Професії майбутнього: які спеціалісти будуть протрібні українському та глобальному ринку в наступні 5-10 років

Відповідь лежить на поверхні. Актуальними залишаться всі професії, які забезпечують роботу бізнесів в онлайні (digital-спеціалісти) та професії tech-напрямку (маркетингові, медичні, освітні технології та  military tech) — “парасолька” спеціалістів, які працюють в ІТ-індустрії.

Професії майбутнього: які спеціалісти будуть протрібні українському та глобальному ринку в наступні 5-10 років

Про успішність ІТ-напрямку свідчать чисельні курси програмування та курси для отримання інших ІТ-професій, адже попит формує пропозицію. І справді, до початку війни ІТ-сфера в Україні протягом багатьох років демонструвала найкращу динаміку зростання. З 2016 до 2019 року приріст ІТ-індустрії досягнув +30% щорічно. Пандемія дещо сповільнила зростання, до 20%. А в 2021-му було рекордне за останні 10 років зростання обсягу ІТ-експорту — +38%. Щорічно ІТ потребувало десятки тисяч нових спеціалістів. І хоч з початком війни темпи зростання дещо впали, пропозицій для новачків стало менше, ця індустрія і надалі є найбільш адаптивною та живучою на українському ринку.

Найбільше вакансій серед усього пласту українського ІТ — для розробників (Software Developer, Backend- та Frontend-девелоперів тощо). Якщо поглянути на пропозиції, найбільшим попитом користуються ті, хто знає Java або Python (для бекенд-розробки) та JavaScript (для фронтенд-розробки). Водночас у воєнні часи серед спеціалістів із мінімальним досвідом найохочіше наймали .Net та Java-розробників. Отже, вивчати програмування — на спеціалізових курсах або самостійно — все ще надійний варіант для тих, хто хоче змінити професію.

Окрім попиту, професія розробника має ще один суттєвий важіль — зарплати. Новачок у програмуванні може розраховувати на $700-1000 доларів зі старту, залежно від знань та навичок, і за 2-3 роки вирости до $3000+ на місяць.

5 порад для тих, хто хоче розпочати роботу в ІТ

Якщо ви ще не працюєте в ІТ-сфері, розібратися з тим, як усе все влаштовано, може бути складно. Не поспішайте і досліджуйте все поступово, та йдіть крок за кроком до своєї цілі. З чого почати?

5 порад для тих, хто хоче розпочати роботу в ІТ

1. Визначтеся, яка професія вам до душі

Перш ніж шукати, скажімо, курси програмування чи інші опції навчання tech-професіям, варто “приміряти” на себе бажану спеціальність. Почитайте описи різних вакансій з вимогами та обов’язками, професійні форуми, та інші ресурси, які допоможуть скласти уявлення про професію. Якщо у вас є знайомі в ІТ-сфері — ще краще: розпитайте їх, хто і чим займається в їх компаніях, які є плюси і мінуси, що їм подобається у власній роботі.

Скажімо, ви хочете стати розробником. Тоді варто розуміти, що окрім знань мови програмування вам знадобиться логічне мислення, дослідницькі навички та любов до вирішення проблем і “головоломок”. А от проєктним та продуктовим менеджерам важливі навички спілкування та організації процесів. У кожної професії є вимоги не лише до кваліфікацій і знань, а й до так званих “м’яких навичок”.

2. Подумайте, скільки часу у вас є на опанування нової професії

Якщо ми говоримо про опанування професії розробника, те, скільки ви будете вчитися, залежить від кількох чинників:

 • Скільки у вас є вільного часу на навчання щодня чи щотижня (в ідеалі —  2-4 години щодня, або 2 від годин в будні дні та “інтенсиви” на вихідних) — чим більше часу приділятимете, тим швидше проходитиме навчання;
 • Ваш попередній багаж знань: якщо в школі ви любили інформатику чи писали кодингові проєкти, або завжди цікавилися технологіями, це стане додатковою перевагою.

Подумайте, скільки часу у вас є на опанування нової професії

Якщо говорити в загальних цифрах, на вивчення програмування з нуля, з методичним підходом та з достатнім практичним і теоретичним навантаженням потрібно від 6 до 12 місяців. Детальнішу інформацію з цього приводу наводить ось цей блог від онлайн-платформи з вивчення програмування. У дослідженні, проведеному серед студентів та випускників, є багато інформації про те, що впливає на час для опанування програмування.

3. Оберіть зручний формат навчання

Вчити програмування можна різними способами. Якщо у вас вже є початкові знання в цій сфері, можна самостійно скласти план вивчення якоїсь конкретної мови. Втім, якщо ви зелений новачок, краще звернути увагу на індивідуальні заняття з ментором чи курси програмування онлайн, які пропонують детальну програму навчання з правильним балансом теорії та практики.

На користь другого варіанту свідчить і вартість: передплата на курс, для самостійного навчання чи навіть у групі з ментором, обійдеться в рази дешевше, аніж індивідуальне наставництво.

Незалежно від професії, яку ви оберете для перекваліфікації, краще почати з простого. Почитайте статті та форуми, зайдіть на блоги освітніх курсів, зверніть увагу на вводні безкоштовні “туторіали”, які допоможуть вам приміряти на себе нову діяльність. А вже потім, коли зрозумієте, що це ваше, переходьте до наступного етапу.

4. Оберіть основне джерело: платформу для навчання

Усі курси програмування запевнятимуть, що зможуть зробити з вас програміста вже за 3-6-12 місяців. Як дізнатися, кому з них можна справді довіритися? Проведіть невеличке дослідження.

Оберіть основне джерело: платформу для навчання 

На що варто звернути увагу:

 • Скільки триває навчання? За три місяці з нуля програмістом не стати, якщо це тільки не інтенсив, на який потрібно ходити щодня як на роботу, із завантаженням на цілий день. Чесна компанія розуміє, що для отримання глибоких знань з нуля потрібно 10-12 місяців.
 • Чи розрахована програма на ваш стартовий рівень знань? Буває так, що на курсах роблять ставку на людей із певним технічним базисом. Якщо ви новачок — шукайте курси, де для вас “розжують” важливі нюанси та дозволять потроху вкотитися в навчання.
 • Чи дає заявлена програма знання  та практику з технологіями, які найчастіше зустрічаються у вакансіях для початківців за цією спеціальністю? Це визначити просто: порівняйте теми та технології в програмі курсу із вимогами в реальних вакансіях.
 • Чи достатньо в курсі практики? Це дуже важливо у вивченні програмування. Потрібна ледь не щоденна практика з кодом та робота над проєктами для майбутнього портфоліо — його очікують побачити і в новачків.
 • Який досвід у менторів курсу? Практики зможуть розказати багато чого про важливі нюанси з реальної роботи.
 • Якими є відгуки студентів про навчання і здобуті знання?

5. Добре продумайте кінцеву ціль та власну мотивацію

Гроші — це ще не все. Одне лиш бажання отримувати вищу зарплату не зможе мотивувати протягом довгого часу, у найскладніші моменти навчання (а такі обов’язково будуть). Що робити?

Добре продумайте кінцеву ціль та власну мотивацію

 1. Знайдіть мотивацію. Дайте собі відповіді на питання:  чи подобається мені цьому навчатися? Чи хотілося б мені займатися цією справою професійно? Бажання змінити професію має бути лише вашим, а не нав’язаним зі сторони.
 2. Сформулюйте ціль. Бажано — якомога конкретнішу. Скажімо, “вивчитися на програміста” — розмита ціль. Краще так: “вивчити Java та знайти роботу джуна в продуктовій компанії”. Конкретика мотивує сильніше.
 3. Розбийте ціль на менші кроки. Бажано — з чіткими дедлайнами, аж до остаточної мети. “З’їсти слона” завджи легше по шматочкам, ніж повністю.
 4. Відстежуйте прогрес. Найпростіше — завести документ в Excel чи паперовий щоденник. Або можна користуватися спеціальними застосунками типу Trello чи Google Keep, де можна ставити собі задачі з дедлайнами та позначати прогрес за ними.
 5. Хваліть себе. Заохочення теж важливе для досягнення результатів. Можна хвалити себе не лише на словах, але й винагороджувати себе чим завгодно — смачною стравою чи новою покупкою.

Leave comment